Blog

Ceny działek budowlanych na Lubelszczyźnie: jak zmieniały się w pierwszej połowie 2019 roku?

22/07/2019

Ceny działek budowlanych stanowią ciekawy temat nie tylko dla osób, które noszą się z zamiarem zakupu gruntu pod budowę domu, ale również dla postronnych obserwatorów. Co miesiąc portal bankier.pl publikuje na swoich łamach ogólnopolski raport dotyczący cen ofertowych działek budowlanych. Wynika z nich, że w przypadku województwa lubelskiego, w ostatnich miesiącach, ceny działek budowlanych wzrosły, by w czerwcu osiągnąć poziom podobny do tego, który był w styczniu br.

Branża nieruchomości gruntowych charakteryzuje się tym, że w okresie zimowym ceny działek są niższe niż w innych okresach roku. Analizując okres styczeń – czerwiec wzrost cen nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem.

Ceny działek budowlanych 2019: Lublin i Lubelszczyzna

W styczniu tego roku, według raportu serwisu bankier.pl, średnia cena ofertowa za metr kwadratowy działki budowlanej w województwie Lubelskim wynosiła 91 zł. W kolejnych miesiącach była ona o kilka złotych wyższa (najwyższa średnia cena miała miejsce w marcu i maju – 97 zł), ale w czerwcu wyniosła już 92 zł/m2.

Jeśli chodzi o sam Lublin, to w tym przypadku wzrosty były bardziej wyraźne. W styczniowym raporcie średnia cena ofertowa za działkę budowlaną wynosiła 268 zł/m2 W lutym było to 290 zł/m2, w marcu 282 zł/m2, w kwietniu 281 zł/m2, a w maju już 303 zł/m2. Z czerwcowego raportu wynika, że nastąpił nieznaczny spadek, ale kwoty cały czas oscylują w granicach 300 zł/m2 (średnia cena ofertowa w czerwcu, to dokładnie 299 zł/m2).

Lubelszczyzna, a inne województwa: porównanie cen

Porównując Lubelszczyznę z innymi województwami pod względem cen działek budowlanych, nasz region znajduje się mniej-więcej w środku najnowszego zestawienia. Niezmiennie najwyższe ceny ofertowe gruntów budowlanych panują w województwach: mazowieckim (średnio 186 zł/2) i pomorskim (średnio 166 zł/m2). Z kolei najniższe stawki z ogłoszeń sprzedaży terenów budowlanych są w województwach: lubuskim (średnio 58 zł/2), warmińsko-mazurskim (średnio 71zł/m2) i opolskim (średnio 72 zł/m2).

Co ciekawe, w zestawieniu cen ofertowych działek budowlanych dla miast wojewódzkich, Lublinowi bliżej do miast, w których ceny są najniższe w kraju (przypominamy: w czerwcu w Lublinie średnia cena wyniosła 299 zł/m2). Pod tym względem na pierwszym miejscu znajduje się Gorzów Wielkopolski (60 zł/m2), a na kolejnych: Opole (180 zł/m2) i często porównywany do Lublina w wielu kwestiach – Rzeszów (208 zł/m2). Najdrożej jest oczywiście w Warszawie – tam średnia cena ofertowa za parcele budowlane wyniosła aż 807 zł/m2.