Blog

Dlaczego warto skorzystać z usług biura nieruchomości?

09/09/2019

Co łączy osoby noszące się z zamiarem zakupu działki, domu czy mieszkania z osobami, którym zależy na sprzedaży nieruchomości? To dokonanie transakcji na dobrych warunkach w możliwie najkrótszym czasie. Niezależnie od tego w którym jest się położeniu warto rozważyć skorzystanie z usług świadczonych przez biuro nieruchomości. Korzyści wynikających z takiej współpracy jest wiele, a dodatkowo zyskują one na znaczeniu, kiedy zestawimy je z możliwymi problemami formalno-prawnymi, z którymi transakcje nieruchomościowe często się wiążą.

W przypadku zakupu czy sprzedaży nieruchomości w grę wchodzą spore pieniądze. Głównie z tego powodu każdemu zależy na tym, aby dokonać bezpiecznej transakcji. Decydując się na działanie bez pomocy biura nieruchomości trzeba mieć rozległą wiedzę na temat całej procedury i aspektów prawnych. Bez nich podejmuje się wysokie ryzyko tego, że na którymś etapie coś może pójść nie tak.

Biuro nieruchomości czy działanie na „własną rękę”?

Wiele osób często boi się nawiązać współpracę z agencją nieruchomości ze względu na koszty, które mogą się z tym wiązać. Oczywiście, każdy pośrednik ustala swoje warunki, ale nie należy zakładać, że w założeniu mają być one niekorzystne dla klienta. Agencje nieruchomości dbające o relacje i dobry wizerunek firmy starają się robić wszystko, aby wszystkie strony transakcji były usatysfakcjonowane. Gdyby było inaczej, zapewne nie utrzymałyby się na rynku zbyt długo. Pośrednik musi zarobić, ale skoro poświęca swój czas, wykonuje pracę sumiennie i dzięki temu osiąga pożądany efekt, to jak mogłoby być inaczej?

Rynek nieruchomości w Lublinie i nie tylko jest specyficzny i zakup czy sprzedaż działki lub innej nieruchomości mogą być bardzo trudne. Doświadczeni agenci w biurach nieruchomości poza wiedzą powinni posiadać stosowne narzędzia do tego, aby w możliwie najkrótszym czasie dokonać transakcji na satysfakcjonujących wszystkich warunkach. Piszemy, że powinni, ponieważ nie możemy stwierdzić czy we wszystkich biurach nieruchomości tak jest.

Wybierając pośrednika o dobrej renomie można liczyć na jego sprawne działanie, które przyspieszy cały proces w porównaniu do działań „na własną rękę”. W przypadku sprzedaży nieruchomości istotne jest to, aby zdecydować się na współpracę na zasadzie umowy na wyłączność. Dzięki temu za ofertę, nadzór formalno-prawny czy kontakt z potencjalnymi nabywcami odpowiada jedna osoba. Innymi korzyściami, jakie mogą wynikać ze współpracy z biurem nieruchomości są:

  • informacje na temat podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku dochodowego, od spadku i darowizn, opłaty planistycznej, opłaty adiacenckiej itp.,
  • poczucie bezpieczeństwa – wynika to z faktu, że sprzedający nie musi się obawiać o różnego rodzaju kruczki prawne i formalne. To w gestii agenta nieruchomości leżą tego typu kwestie i to on odpowiada za bezpieczeństwo transakcji,
  • oszczędność czasu – zanim dojdzie do jakiejkolwiek transakcji może upłynąć sporo czasu. Między innymi z tego względu wiele osób, które próbowały same sprzedać lub kupić nieruchomość przez długi czas, ostatecznie zgłaszają się do biur nieruchomości,
  • przygotowanie oferty – wszelkiego rodzaju opisy, fotografie czy prezentacje wykonuje biuro nieruchomości. A robi to w taki sposób, aby możliwie najlepiej zaprezentować daną ofertę,
  • działania marketingowe – dobre biura nieruchomości prowadzą różnego rodzaju działania marketingowo-promocyjne, które mają na celu zaprezentowanie oferty jak największej liczbie osób potencjalnie nią zainteresowanych.

Biura nieruchomości w Lublinie: czym kierować się przy wyborze?

Wybór biura nieruchomości w Lublinie może przyprawić o mały ból głowy. Na naszym lokalnym rynku nie brakuje bowiem pośredników w obrocie nieruchomościami. Kluczowe pytanie: jak wybrać najlepsze? Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest łatwa chociażby ze względu na to, że niektóre biura nieruchomości specjalizują się w konkretnych obszarach działania. Dla przykładu oferta Alternatywnego Biura Nieruchomości Lublin opiera się o nieruchomości gruntowe (m.in. działki budowlane w Lublinie i okolicach). Jeżeli zatem ktoś chce kupić albo sprzedać grunt, to powinien wybrać właśnie takie biuro, które specjalizuje się w obrocie takimi nieruchomościami.

Poza specjalizacją agencji nieruchomości zawsze dobrze jest zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • pozycja firmy na rynku (m.in. długość jej funkcjonowania),
  • opinie klientów,
  • jakość i forma prezentacji ofert (opisy, zdjęcia, materiały filmowe etc.),
  • miejsca prezentacji ofert (strona www, serwisy zewnętrze, media społecznościowe, banery informacyjne).