Blog

Działka ze spadkiem terenu. Czy zakup takiej nieruchomości się opłaca? 

15/11/2018

Idealna działka budowlana? Dla większości poszukujących klientów, oznacza to że jest duża, w kształcie prostokąta, o płaskim ukształtowaniu terenu. Znalezienie takiej nieruchomości wprawdzie nie jest trudne, ale wiąże się z większym wydatkiem. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukujących gruntu pod budowę domu stara się znaleźć korzystniejsze cenowo oferty. Do takich można zaliczyć działki ze spadkiem terenu. Czy jest to dobry pomysł i czy faktycznie warto rozważyć zakup takiej nieruchomości? 

Spadek terenu jest wadą działki budowlanej. W związku z tym zazwyczaj są one tańsze od gruntów wolnych od wad. Ze spadkiem terenu mogą wiązać się problemy w posadowieniu domu na nieruchomości, a to oznacza dodatkowe wydatki. 

Działki ze spadkiem terenu: wady i zalety

Niższe ceny działek z pagórkowatym ukształtowaniem teren to nie jedyna zaleta. Inną stanowią uroki danej okolicy. Malowniczo położone grunty działają na wyobraźnię i kuszą potencjalnych nabywców. O ile spadek terenu nie jest zbyt duży, warto rozważyć zakup takiej działki. Wówczas wyrównanie terenu pod budowę domu nie będzie wiązało się z dużymi wydatkami i w ostatecznym rozrachunku zakup takiego gruntu może okazać się optymalnym i opłacalnym rozwiązaniem. 

Jeżeli jednak działka będzie miała na tyle duże nachylenie, że konieczne będzie wykonanie bardziej skomplikowanych prac, to może okazać się, że koszty będą wyższe w stosunku do tych, które ponieślibyśmy kupując płaską działkę. Z wydatkami wynikającymi z takiego, a nie innego ukształtowania terenu trzeba liczyć się jeszcze przed rozpoczęciem budowy. W przypadku dużych spadków terenu często – oprócz niejako standardowego nawiezienia znacznej ilości kruszywa i ziemi – trzeba postawić ścianki oporowe zapobiegające osuwaniu się materiału. Duża różnica poziomów wymusza także stworzenie kosztownej piwnicy, co wiąże się z dużą ilością zbrojeń i izolacji przeciwwilgociowych. 

Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu działki ze spadkiem terenu? 

Osoby rozważające zakup działki ze spadkiem terenu albo posiadające taki grunt, przed podjęciem decyzji o wybudowaniu na niej domu powinny zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Kluczowe jest określenie spadku. Jeśli jest on niewielki, to można liczyć na to, że po małej niwelacji terenu nie trzeba będzie szukać specjalnego projektu domu. 

Przy dużych spadkach nie będzie się natomiast bez pomocy specjalistów. Podstawą będą wtedy badania geologiczne gruntu, które dadzą odpowiedź na pytanie czy inwestycja w taką działkę ma w ogóle sens. W takich przypadkach trzeba również być przygotowanym na to, że potrzebny będzie specjalny (a co za tym idzie – droższy) projekt domu.