Blog

Jak w ostatnich miesiącach zmieniały się ceny działek budowlanych na Lubelszczyźnie?

20/03/2022

Ceny działek budowlanych, to temat częstych dyskusji i analiz zarówno osób na co dzień związanych z branżą nieruchomości, jak również tych, którzy są na etapie planów zakupu lub poszukiwań gruntu pod budowę domu. Od dłuższego czasu utrzymuje się trend wzrostu cen, o czym mówi się i pisze sporo. Specjalnie dla Was, na podstawie raportów cen ofertowych serwisu bankier.pl, postanowiliśmy przygotować materiał, w którym przedstawiamy to, jak zmieniały się ceny działek budowlanych na Lubelszczyźnie w ostatnich miesiącach.

Z tego artykułu dowiesz się:

– jak zmieniały się ceny ofertowe działek budowlanych na Lubelszczyźnie;
– jak ceny działek na Lubelszczyźnie wypadają na tle innych województw;
– w których miastach wojewódzkich działki są najtańsze, a w których najdroższe.

Jak zmieniały się ceny działek budowlanych w ostatnich miesiącach?

Jak wynika z raportu serwisu bankier.pl, w lipcu 2021 roku średnia cena ofertowa za m2 działki budowlanej w województwie lubelskim wynosiła 109 zł. Było to zaledwie 1,9% więcej niż w analogicznym okresie roku 2020. Biorąc pod uwagę galopujące ceny nieruchomości, taki wzrost można uznać za niewielki. W kolejnych miesiącach średnia cena była coraz wyższa, by w ostatnim miesiącu roku zatrzymać się na 133 zł/m2. Tym samym było to 28 zł mniej niż w grudniu 2020 (wówczas stawka wynosiła 161 zł/m2).
Zdecydowanie najwięcej trzeba obecnie płacić za działki o najmniejszej powierzchni tj. do 800 m2. W raporcie dotyczącym grudnia ubiegłego roku na Lubelszczyźnie średnia cena za m2 takiego gruntu wyniosła 408 zł. Prawie połowę mniejsza była stawka dla działek o powierzchni 800-1200 m2 – dokładnie 210 zł/m2. W przypadku nieruchomości o metrażu od 1200 do 2000 m2 – 130 zł/m2, od 2000 do 5000 m2 – 126 zł/m2, a od 5000 do 10 000 m2 – 84 zł/m2.
Najdroższe na Lubelszczyźnie – co nie może dziwić – są działki budowlane zlokalizowane w samym Lublinie. Jak wynika z raportu bankier.pl, w grudniu 2021 średnia cena ofertowa za m2 takiego gruntu wyniosła 384 zł i była prawie o 24% wyższa niż w tym okresie roku poprzedniego.

Ceny działek w Polsce: gdzie najtaniej a gdzie najdrożej?

Jeśli chodzi o ceny nieruchomości w Polsce, to niejako można przywyknąć, że Lubelszczyzna zazwyczaj plasuje się w środku stawki województw. Nie inaczej jest w przypadku działek budowlanych. Zdecydowanie najdrożej jest w województwach: mazowieckim (średnia cena ofertowa: 229 zł/m2), pomorskim (214 zł/m2), małopolskim (178 zł/m2), śląskim (164 zł/m2) i wielkopolskim (162 zł/m2). Najniższe stawki obowiązują natomiast w województwach: podkarpackim (95 zł/m2), opolskim i lubuskim (100 zł/m2). Szczegółowe dane, z rozbiciem cen w zależności od powierzchni gruntu, można znaleźć w najnowszym raporcie serwisu bankier.pl, który jest dostępny TUTAJ.

Ceny działek budowlanych 2022: jakie są prognozy na kolejne miesiące?

Przewidywania mają to do siebie, że zawsze istnieje ryzyko iż się nie sprawdzą. Jednak według wielu prognoz na 2022 rok, ceny działek budowlanych w Polsce w dalszym ciągu będą rosły. Głównymi powodami, które mają wpływać na taki stan rzeczy są duży popyt i dosyć niska podaż. Mimo że ceny materiałów budowlanych osiągają nienotowane dotąd poziomy, wydają się one nie odstraszać osób mających w planach budowę własnego domu.
Mimo że większość przewidywań na ten rok zakłada wzrost cen, to można znaleźć również takie, które mówią o tym, że w 2022 roku ceny działek budowlanych powinny utrzymywać się na podobnym poziomie, jak w roku ubiegłym. Wszystko zweryfikuje jednak rynek i czas. Tym bardziej, że obecna sytuacja związana z wojną w Ukrainie prawdopodobnie też będzie miała znaczenie.

Osobom poszukującym działek budowlanych w Lublinie i okolicach przypominamy, że w naszej ofercie posiadamy wiele atrakcyjnych nieruchomości gruntowych. Wszystkie można znaleźć w naszej bazie nieruchomości przy pomocy intuicyjnej wyszukiwarki.