Blog

Jak zmieniały się ceny działek budowlanych w Lublinie i okolicach w ostatnich miesiącach?

07/02/2021

Ceny działek budowlanych – ten temat zawsze wzbudza spore zainteresowanie i to nie tylko wśród osób noszących się z zamiarem zakupu takiego gruntu. Rok 2020 pod wieloma względami był zupełnie inny niż wcześniejsze lata, ale akurat na rynku nieruchomości pewne kwestie się nie zmieniły. Jedną z nich jest systematyczny wzrost cen działek budowlanych. Dotyczy to nie tylko Lubelszczyzny, ale praktycznie całej Polski. Na podstawie raportów serwisu bankier.pl, który publikuje ceny ofertowe działek budowlanych w naszym kraju, sprawdziliśmy, jak zmieniały się ceny tego typu gruntów zarówno na Lubelszczyźnie, jak i w innych województwach.

Z tego artykułu dowiesz się:

– jak zmieniały się i jak obecnie wyglądają ceny ofertowe gruntów budowlanych na Lubelszczyźnie;
– jak prezentowały się ceny nieruchomości po kryzysie w marcu i kwietniu;
– w których miastach i województwach działki budowlane są najtańsze, a w których najdroższe.

Na łamach naszego bloga co kilka miesięcy publikujemy artykuły dotyczące cen działek budowlanych na Lubelszczyźnie, ale nie tylko. Bierzemy również pod uwagę sytuację w innych województwach i porównujemy ją z realiami panującymi w naszym regionie. Z racji tego, że nasza ostatnia publikacja w tym temacie dotyczyła okresu sierpień 2019 – luty 2020, teraz skupiamy się na miesiącach marzec – listopad 2020.

Ceny działek budowlanych 2020: koronawirus pomógł czy zaszkodził?

Pandemia koronawirusa – z różnym skutkiem – odbiła się praktycznie na wszystkich branżach. Dużo niepewności po lockdownie było m.in. w branży nieruchomości. Osoby noszące się z zamiarem zakupu gruntu budowlanego liczyły, że kryzys sprawi, iż działki będą tańsze niż wcześniej. I w wielu miejscach w Polsce tak właśnie było, choć obniżki były nieznaczne, a w dodatku trwały one bardzo krótko.

Jeśli chodzi o ceny działek budowlanych na Lubelszczyźnie, to w marcu 2020 średnia cena ofertowa wynosiła 103 zł/m2. W przypadku samego Lublina było to już 314 zł/m2. W kolejnych miesiącach zanotowano wzrost cen, by później znowu notować spadki. W maju średnia cena za m/2 działki budowlanej na Lubelszczyźnie wyniosła 133 zł, z kolei w samym Lublinie 326 zł. We wrześniu natomiast było to już odpowiednio 106 zł/m2 i 306 zł/m2. Jednak w ostatnim zestawieniu serwisu bankier.pl w 2020 roku średnie ceny ofertowe parceli budowlanych w województwie wyniosły 162 zł/2, a w Lublinie 321 zł/m2.

Ceny działek budowlanych w Polsce: gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej?

Lubelszczyzna na tle innych województw pod względem cen działek budowlanych plasuje się mniej-więcej w środku „stawki”. Zdecydowanie najniższe średnie ceny tego typu gruntów (poniżej 80 zł/m2) są w województwach warmińsko-mazurskim i lubuskim. Zdecydowanie najdroższe działki – co nie dziwi – znajdują się na Mazowszu (w ostatnim raporcie bankier.pl średnia cena za m2 wyniosła 320 zł). Średnie stawki powyżej 200 zł/m2 są również w województwach: pomorskim (264 zł/m2), wielkopolskim (207 zł/m2) i małopolskim (207 zł/m2). Poniżej przedstawiamy średnie ceny ofertowe działek budowlanych we wszystkich województwach (od najniższych do najwyższych):

 • warmińsko-mazurskie – 77 zł/m2;
 • lubuskie – 78 zł/m2;
 • opolskie – 108 zł/m2;
 • kujawsko-pomorskie – 109 zł/m2;
 • śląskie – 143 zł/m2;
 • łódzkie – 153 zł/m2;
 • podlaskie – 157 zł/m2;
 • świętokrzyskie – 159 zł/m2;
 • zachodniopomorskie – 159 zł/m2;
 • lubelskie – 162 zł/m2;
 • podkarpackie – 174 zł/m2;
 • dolnośląskie – 178 zł/m2;
 • małopolskie – 207 zł/m2;
 • wielkopolskie – 207 zł/m2;
 • pomorskie – 264 zł/m2;
 • mazowieckie – 320 zł/m2.

Wiele osób zastanawia się, jak będą wyglądały ceny działek po pandemii koronawirusa. Tego oczywiście przewidzieć się nie da. Tym bardziej, że nie wiadomo, jak długo będzie trwała sama pandemia.

Poszukujesz działki budowlanej w Lublinie lub okolicach? Sprawdź oferty w naszej bazie nieruchomości online! Dzięki intuicyjnej wyszukiwarce, znalezienie atrakcyjnego gruntu odpowiadającego indywidualnym oczekiwaniom, jest łatwe i szybkie!