Blog

Kiedy najlepiej kupić działkę budowlaną? Czy zimą oferty są najkorzystniejsze?

24/10/2018

Zakup działki budowlanej jest jednym z dłuższych procesów decyzyjnych dokonywanych przez klientów. Wpływa na to koszt nieruchomości oraz fakt, że dla wielu rodzin jest to życiowa decyzja, wiążąca z danym miejscem na długi czas. Decyzja musi być zatem przemyślana i podjęta „na spokojnie”. Analizując wszystkie „za” i „przeciw” warto zwrócić uwagę na czas decyzji o zakupie. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że nawet pora roku może mieć znaczenie w kwestii ceny zakupu działki pod budowę domu.

Tak, jak w każdej branży, tak i w nieruchomościach istnieje podział na sezony sprzedażowe. O ile w przypadku rynku mieszkaniowego popyt rozkłada się mniej więcej równomiernie przez cały rok, o tyle rynek nieruchomości gruntowych rządzi się nieco innymi prawami. W tym drugim przypadku sezon rozpoczyna się w okolicach marca i trwa do później jesieni. Zima jest uznawana za słabszy okres na sprzedaż, choć zdarzają się wyjątki.

Zakup działki budowlanej zimą: dlaczego jest to dobry czas na transakcję? 

Niskie temperatury, kapryśna pogoda, krótsze dni – to wszystko ma wpływ na zainteresowanie potencjalnych nabywców zakupem nieruchomości gruntowej. To właśnie mniejszy popyt w okresie zimowym jest głównym argumentem przemawiającym za tym, że właściciele skłonni są negocjować cenę. Jednakże dla poszukujących, jesienno – zimowa aura może być atutem – podczas zmiennych warunków atmosferycznych mamy możliwość „przetestowania” gruntu. Dzięki temu można znaleźć więcej atrakcyjnych gruntów, a do tego często są one dostępne w lepszych cenach aniżeli w czasie sezonu od wiosny do jesieni. Uważa się, że dla potencjalnego klienta najkorzystniej jest dokonywać transakcji na początku lub pod koniec roku. Wówczas zyskuje on czas na załatwienie wszelkich formalności związanych z rozpoczęciem budowy domu na wiosnę.

Osoby poszukujące działki budowlanej często dopytują, jak dużo można zaoszczędzić w przypadku zakupu w okresie poza sezonem. Na tak postawione pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od lokalizacji. Aby przekonać się, czy zakup nieruchomości gruntowej w okresie zimowym jest dla nas opłacalny warto porównywać ceny działek z tymi, które są dostępne w sezonie.

Ceny działek budowlanych: Lublin i województwo lubelskie

Działki budowlane na Lubelszczyźnie wprawdzie nie należą do najtańszych w kraju, ale też ceny są znacznie niższe w porównaniu do województw, w których jest najdrożej. Z najnowszych raportów wynika, że w ostatnim czasie sprzedawcy działek budowlanych przystopowali z podwyżkami, które wcześniej były regularne. Jeśli chodzi o województwo lubelskie, to z wrześniowego raportu portalu bankier.pl wynika, że średnia cena ofertowa za 1 m2 wyniosła 94 zł. Z kolei średnia cena dla samego Lublina to dokładnie 312 zł. Najdroższym województwem jest mazowieckie. Tam średnia cena ofertowa za 1 m2 to 193 zł. Najtaniej jest natomiast w województwie lubuskim – 56 zł/1 m2.

Średnie ceny ofertowe działek budowlanych na Lubelszczyźnie w zależności od powierzchni przestawiają się następująco:

  • 0-800 m2 – 246 zł,
  • 800-1200 m2 – 162 zł,
  • 1200-2000 m2 – 121 zł,
  • 2000-5000 m2 – 89 zł,
  • + 10000 m2 – 73 zł.

Dane pochodzą z raportu portalu bankier.pl z dnia 26 września 2018 r.