Blog

Od czego zależy cena działki budowlanej? Sprawdź przed poszukiwaniami!

01/03/2021

Osoby poszukujące wymarzonej działki pod budowę domu doskonale wiedzą, że ceny nieruchomości – nawet tych znajdujących się w jednej okolicy – mogą znacząco się różnić. Możliwości zabudowy, wielkość i lokalizacja – to trzy podstawowe czynniki, które mają wpływ na wartość danej nieruchomości. Poza nimi jest jednak jeszcze kilka równie istotnych, które decydują o tym, że dany grunt jest droższy lub tańszy.

Z tego artykułu dowiesz się:

– jakie czynniki wpływają na wartość działki budowlanej;
– z czego mogą wynikać różnice w cenach działek budowlanych;
– ile wynosiły ceny ofertowe gruntów budowlanych w Lublinie i okolicach pod koniec 2020 roku.

Wartość działki budowlanej: od czego zależy?

Punktem wyjścia do rozmowy o cenie działek jest możliwość ich zabudowy. Tutaj wiele zależy od tego, czy na danym gruncie można wybudować dom oraz jakie może mieć parametry (wysokość, powierzchnia zabudowy). Istotne jest również to, czy możliwe jest postawienie innych budynków.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest lokalizacja gruntu. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę położenie względem dużych miast (wojewódzkich czy gminnych), ale również względem ośrodków turystycznych i wypoczynkowych. Poza tym bardzo ważna jest odległość od najbliższych sklepów, galerii handlowych, punktów usługowych, placówek medycznych, pocztowych, ośrodków kulturowych czy sportowych, szkół, przedszkoli czy żłobków. A więc praktycznie wszystkiego, z czego na co dzień korzysta wiele osób. Zależność jest prosta. Im bliżej nieruchomości się one znajdują, tym cena jest wyższa.

Następnym równie ważnym czynnikiem wpływającym na wartość działki jest jej wielkość i kształt. W większości przypadków panuje pewna prawidłowość – im działka jest większa, tym niższa jest cena za jej m2. W tym miejscu warto podkreślić, że w ostatnim czasie najmocniej drożały małe działki budowlane, których powierzchnia wynosi od ok. 800 do 1200 m2.

Poza lokalizacją i wielkością działki wpływ na wartość nieruchomości mają również:

  • dostęp do mediów – im lepiej działka uzbrojona, tym jej cena będzie wyższa. Grunty, które mają doprowadzoną wodę, prąd, gaz oraz dostęp do kanalizacji będą droższe od tych, które tych mediów nie posiadają. Jest tak nie tylko dlatego, że doprowadzenie mediów „na własną rękę” jest dosyć drogie, ale także dlatego, że zajmuje dużo czasu;
  • jakość gruntu – może zdarzyć się, że wystawiony na sprzedaż grunt jest kiepskiej jakości pod kątem budowy domu. Wystarczy, że teren będzie podmokły i już może to znacząco skomplikować plany inwestycyjne. Aby mieć pewność, że jakość gruntu jest dobra warto wcześniej wykonać badania geotechniczne;
  • infrastruktura drogowa – czyli wszystko to, co składa się na skomunikowanie danego miejsca. Liczy się nie tylko sam fakt istnienia drogi dojazdowej, ale również jej stan oraz ewentualne inne alternatywne drogi. Dla wielu osób duże znaczenie będzie miała obecność chodnika i ścieżek rowerowych. Wszystko co składa się na infrastrukturę drogową będzie również miało wpływ na cenę działki;
  • otoczenie działki – tu duże znaczenie ma estetyka i jednorodność zabudowy oraz sąsiedztwo. Wyższe ceny będą osiągały działki znajdujące się pośród zabudowy jednorodzinnej z dala od uciążliwych obiektów (zakłady produkcyjne, samochodowe czy oczyszczalnie ścieków).

Ceny działek budowlanych: Lublin i okolice – ile wynosiły pod koniec 2020 roku?

W 2020 roku ceny gruntów przeznaczonych pod budowę domu mocno się wahały. Duży wpływ na to miała epidemia koronawirusa, która – tak jak na wielu innych – tak i na branży nieruchomości odcisnęła swoje piętno. Pod koniec grudnia 2020 roku serwis bankier.pl opublikował swój raport dotyczący cen ofertowych działek budowlanych w Polsce w listopadzie.

Na Lubelszczyźnie zanotowano nieznaczny wzrost średniej stawki za m2 w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Droższe były przede wszystkim działki o powierzchni od 800 do 1200 m2 (+3,2%). W listopadzie średnia cena ofertowa za m2 działki budowlanej wyniosła 162 zł. Jeśli chodzi o sam Lublin, to jest to 321 zł/m2.

O tym, jak zmieniały się ceny nieruchomości budowlanych w Lublinie i okolicach na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy, można przeczytać w naszym artykule, który znajduje się TUTAJ.

Poszukujesz atrakcyjnej działki budowlanej? Sprawdź naszą bogatą bazę nieruchomości na sprzedaż!