Blog

Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości – podstawowe informacje

02/12/2019

Podatki są istotną kwestią w życiu każdego dorosłego człowieka, a jednak często budzą wątpliwości i nasuwają wiele pytań. Również w przypadku nieruchomości podatki stanowią ważną kwestię, której nie można pominąć. W tym artykule zajmiemy się tematyką podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości. Odpowiemy na szereg najczęściej zadawanych pytań: czym właściwie jest ten podatek, ile wynosi i czy można go jakoś uniknąć?

Podatek od sprzedaży nieruchomości – kiedy występuje?

Jeżeli sprzedaż nieruchomości następuje przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym sprzedający nabył daną nieruchomość, po jego stronie powstaje przychód, od którego musi odprowadzić podatek. Wysokość takiego podatku wynosi 19% dochodu od sprzedaży nieruchomości, czyli tego co zarobiliśmy na tej transakcji. Do obliczenia wartości podatku dochodowego potrzebujemy wiedzieć ile wynosi dochód z odpłatnego zbycia i dochód wolny od podatku. Jeżeli sprzedaż nieruchomości miała miejsce po upływie pięciu lat, nie odprowadza się podatku.

Jakie są rodzaje nabycia nieruchomości i od których z nich należy odprowadzić podatek w przypadku sprzedaży?

Przyjrzyjmy się bliżej nabyciu nieruchomości, które ma wiele znaczeń. Poprzez nabycie można rozumieć: kupno, otrzymanie spadku, jego dział, zamianę, zniesienie współwłasności, czy otrzymanie darowizny. Podatek od nieruchomości nabytej w drodze spadku liczymy tylko jeśli chcemy sprzedać odziedziczoną nieruchomość, a suma lat, w których nasz spadkodawca, a później my byliśmy jej właścicielami nie wynosi więcej niż 5 lat. Wliczamy więc czas, w którym dana nieruchomość była własnością spadkodawcy, co jest korzystną zmianą wprowadzoną od 1 stycznia 2019 roku.

Nowelizacja ta stworzyła również korzystniejsze warunki dla rozwodników i wdowców, którzy jeżeli sprzedadzą nieruchomość w ciągu 5 lat od daty jej nabycia do majątku wspólnego, nie muszą odprowadzać od niej podatku dochodowego. W przypadku sprzedaży ziemi rolnej czy działki budowlanej odprowadzanie podatku od sprzedaży będzie wyglądało tak, jak opisane jest to na początku, jeżeli nastąpi przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym sprzedający nabył daną nieruchomość.
Ogólne informacje o podatku od sprzedaży zawarte są w art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT):

„1. Źródłami przychodów są:
(…)8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany(…)”

Jak uniknąć podatku dochodowego – czy jest to możliwe?

W określonych przypadkach, po spełnieniu wszystkich warunków można ubiegać się o zwolnienie od podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości, za pomocą ulgi podatkowej. Jeżeli w przeciągu 3 lat od sprzedaży nieruchomości wszystkie środki, które uzyskano przeznaczy się na własny cel mieszkaniowy, można skorzystać z ulgi podatkowej. Jest jednak kilka ważnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę. Nieruchomość, którą kupimy musi być naszym faktycznym miejscem zamieszkania, nie można jej wynająć czy oddać pod usługi. Kolejnym warunkiem jest rzetelne udokumentowanie wszystkich działań oraz zgłoszenie ich w deklaracji rozliczeniowej dotyczącej podatku od dochodów osobistych o zwolnienie od podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości, za pomocą ulgi podatkowej.