Blog

Ukryte wady działki budowlanej, czyli na co uważać przed zakupem?

17/02/2021

O tym, że zakup działki budowlanej bez pomocy biura nieruchomości jest trudny i obarczony dużym ryzykiem, już na łamach naszego bloga pisaliśmy. Niekiedy jedno małe niedopatrzenie może sprawić, że zakupiony grunt będzie wiązał się z wieloma problemami na późniejszych etapach. W tym artykule skupiamy się na tym, jakie są najczęściej występujące ukryte wady działki budowlanej oraz co można zrobić, aby uniknąć zakupu wadliwego gruntu.

Z tego artykułu dowiesz się:
– jakie są najczęstsze ukryte wady działki budowlanej;
– jak zminimalizować ryzyko zakupu działki budowlanej z ukrytą wadą;
– co zrobić w przypadku zakupu gruntu z ukrytą wadą.

Ukryte wady działki budowlanej – jakie spotyka się najczęściej?

Zasadniczo wady działek budowlanych można podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszym z nich są związane z kwestiami prawnymi, drugim z aspektami fizycznymi. Jeśli chodzi o utrudnienia natury prawnej, to może zdarzyć się, że:

  • działka stanowi własność osoby trzeciej – w praktyce oznacza to nic innego, jak to, że osoba chcąca sprzedać nieruchomość, nie jest jej właścicielem. Może to wynikać zarówno z jakiegoś niedopatrzenia, ale również z próby oszustwa potencjalnego klienta;
  • działka stanowi obciążenie prawem osoby trzeciej – może zdarzyć, że w księdze wieczystej danej nieruchomości brakuje wpisu na temat praw do użytkowania lub dzierżawy działki przez osoby trzecie.

Powyższe wady ukryte nie są tak łatwe do zauważenia, jak utrudnienia fizyczne. Jednak osoby, które nie mają doświadczenia w zakupie nieruchomości, mogą nie wiedzieć na co dokładnie zwrócić uwagę oraz co konkretnie powinno wzbudzić podejrzenia. Jeżeli zatem mówimy o fizycznych wadach ukrytych działek budowlanych, to należy zaliczyć do nich:

  • brak możliwości budowy domu – może zdarzyć się, że sprzedający zataił przed kupującym fakt uniemożliwiający wykorzystania działki do celów budowlanych. Może być tak chociażby wtedy, gdy na działce znajduje się stanowisko archeologiczne;
  • brak możliwości budowy o konkretnych parametrach technicznych – przed zakupem działki klient ma prawo uzyskać informację od sprzedającego na temat tego, czy będzie mógł wybudować dom według określonego projektu i o określonych parametrach. Zdarza się jednak, że przekazane informacje nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości;
  • brak dostępu do mediów – to bardzo ważna kwestia. Trzeba wiedzieć, że aby inspektor nadzoru budowlanego pozwolił na rozpoczęcie budowy domu konieczny jest dostęp do wody i prądu.

Co zrobić, gdy dokona się zakupu działki budowlanej z wadą ukrytą? Zarówno w przypadku wad natury prawnej, jak i wad fizycznych można skorzystać z rękojmi. W pierwszym przypadku ma na to pięć lat od momentu zakupu, a w drugim przypadku rok od tej daty.

Jak zminimalizować ryzyko zakupu działki budowlanej z wadą ukrytą?

Ukryte wady działki budowlanej mogą przysporzyć sporo problemów. Najprostszym sposobem na uniknięcie zakupu działki budowlanej z taką wadą, jest skorzystanie z usług pośrednika. Współpraca z biurem nieruchomości może wiązać się z nieco większym wydatkiem, ale korzystając z usług dobrego biura nieruchomości znacząco podnosi się swój poziom bezpieczeństwa na wielu płaszczyznach transakcji. Ewentualne późniejsze problemy mogą bowiem okazać się bardziej kosztowne. O wszystkich korzyściach wynikających z takiej współpracy można przeczytać TUTAJ.