Blog

Zakup działki budowlanej – jak zrobić to bezpiecznie?

26/08/2018

Zakup działki budowlanej w większości przypadków jest jedną z najważniejszych życiowych decyzji. Aby uniknąć problemów i mieć pewność, że dokonujesz właściwego wyboru, jeszcze przed zakupem należy zwrócić uwagę na szereg istotnych czynników. Ofert działek na sprzedaż nie brakuje, ale nie we wszystkich przypadkach postawienie na nich domu jest przysłowiową formalnością.

Zakup działki budowlanej jest na tyle kosztowną i ważną inwestycją, że proces decyzyjny jest zazwyczaj bardzo długi. Warto mieć na względzie to, że od momentu rozpoczęcia poszukiwań wymarzonej działki do podjęcia ostatecznej decyzji o zakupie może minąć naprawdę dużo czasu.

Działka budowlana na sprzedaż: konieczne sprawdzenie dokumentacji

Poszukiwania działki najlepiej rozpocząć od określenia budżetu i preferowanej powierzchni. Za najbardziej funkcjonalne działki uchodzą te w kształcie prostokąta, co warto mieć na względzie przy rozpatrywaniu ofert. Ten początkowy etap przygotowań do zakupu działki zazwyczaj jest najprzyjemniejszym w całym, dosyć skomplikowanym procesie. Kolejne etapy wymagają czasu, cierpliwości i przedzierania się przez cały gąszcz formalności.

Podstawę powinno stanowić sprawdzenie dokumentacji i stanu prawnego interesującej nas nieruchomości. W pierwszej kolejności należy uzyskać numer działki od właściciela lub złożyć wniosek o wypis z księgi wieczystej. Taki dokument składa się w wydziałach ds. ksiąg wieczystych sądów rejonowych odpowiednich dla lokalizacji danej działki. Dobrą wiadomością jest to, że coraz więcej nieruchomości posiada elektroniczne księgi wieczyste, które znajdują się pod tym adresem. W wypisie trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy w księdze, czyli:

  • kim jest właściciel działki,
  • rodzaj nieruchomości,
  • położenie,
  • powierzchnię,
  • ewentualne prawa i roszczenia przysługujące osobom trzecim,
  • potencjalne obciążenia hipoteki (zapis „brak wpisów“ oznacza brak obciążeń).

Jeśli wszystkie zapisy się zgadzają i nie wzbudzają naszych podejrzeń, można przejść do kolejnego etapu, jakim jest przeanalizowanie wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów. Aby jednak rozpocząć taką analizę konieczne jest uzyskanie dokumentów z Wydziału Urbanistyki i Architektury Geodezji danego Urzędu Gminy. Wypis i wyrys za opłatą mogą uzyskać właściciele nieruchomości, osoby, które wykażą interes prawny w pozyskaniu danych oraz ci, którzy posiadają pełnomocnictwo od właściciela.

W pozyskanych dokumentach znajduje się kolejna porcja ważnych informacji dotyczących nieruchomości, takich jak:

  • oznaczenie działki (obręb, adres, numer ewidencyjny),
  • numer księgi wieczystej,
  • powierzchnia działki,
  • rodzaj gruntu,
  • dane właścicieli.

Na tym etapie nie wolno zapominać też o sprawdzeniu mapy zasadniczej, z której można dowiedzieć się, jak wygląda uzbrojenie działki (woda, gaz, prąd, kanalizacja).

Zakup działki budowlanej: sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego

Jeśli działka posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to z niego można dowiedzieć się, jakie jest jej szczegółowe przeznaczenie. Plan określa m.in. dopuszczalną odległość budowania się od drogi, formę dopuszczalnej zabudowy (np. wolno stojąca, szeregowa) czy strefy ochronne dla pobliskiej infrastruktury technicznej. Plan zagospodarowania przestrzennego można znaleźć w odpowiednim Urzędzie Gminy albo Urzędzie Miasta (możliwy jest wgląd na miejscu albo uzyskanie wypisu i wyrysu za opłatą).

Często zdarza się jednak, że miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danej okolicy w ogóle nie ma. W takich przypadkach konieczne jest wystąpienie o decyzję o warunkach zabudowy. Wiąże się to z kolejnym zbieraniem informacji, dokumentów i wizytami w urzędach.

Nieruchomości Lublin: czy warto skorzystać z pomocy pośredników?

Nie da się ukryć, że droga do zakupu wymarzonej działki może być długa i wyboista. Na różnych etapach związanych z przygotowaniem do zakupu nieruchomości można napotkać przeszkody, które trudno pokonać bez pomocy specjalistów. Mimo że wiąże się to z kolejnymi wydatkami, to nie warto oszczędzać, ponieważ późniejsze konsekwencje mogą być bardzo bolesne. Kruczków prawnych nie brakuje i dlatego lepiej mieć pewność, że wszystko zostało wykonane tak, jak powinno.

Niektórzy zwyczajnie nie mają wystarczająco dużo czasu na załatwianie wszystkich formalności związanych z zakupem działki. Takie osoby nie powinny się zastanawiać nad skorzystaniem z usług biur zajmujących się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Taka współpraca nie tylko pozwala zaoszczędzić czas, ale również ograniczyć stres, który towarzyszy samodzielnemu przygotowywaniu dokumentów do bezpiecznego sfinalizowania transakcji, czyli zakupu nieruchomości.