Blog

Zakup działki budowlanej: w pobliżu miasta czy z dala od niego?

01/10/2018

Podjęcie decyzji w kwestii lokalizacji działki pod budowę domu jest uzależnione od wielu czynników i indywidualnych preferencji. Większość osób, które mają w planach zakup nieruchomości gruntowej musi odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: gdzie wymarzona działka ma być zlokalizowana – w pobliżu miasta czy z dala od niego? Aby możliwie najlepiej określić swoje preferencje należy przeanalizować szereg czynników. Podpowiadamy, jakie są zalety i wady obu możliwości.

Marzenia i plany dotyczące działki, na której chce się postawić dom są kwestią indywidualną. Często konkretne założenia są wynikiem ograniczonego budżetu, który niejako zmusza do podejmowania takich, a nie innych decyzji.

Działka budowlana w pobliżu miasta: zalety i wady

Poza oczywistą zaletą posiadania działki pod miastem, jaką jest bliska odległość do centrum, a co za tym idzie – łatwy dostęp do wszelkich punktów usługowych, rozrywkowych, szkół czy przedszkoli– plusów jest więcej. Należy zaliczyć do nich dobrze rozwiniętą komunikację miejską, co ma szczególne znaczenie dla osób, które nie posiadają własnego samochodu. Ponadto mieszkając w mieście lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie można liczyć na większą anonimowość w porównaniu do realiów panujących na wsi.

Zakup działki budowlanej pod miastem zwykle wiąże się z większym wydatkiem w porównaniu do cen nieruchomości znajdujących się kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów od granic miasta. Ponadto trzeba liczyć się z tym, że znalezienie działki o dużej powierzchni również może być trudniejsze. Wynika to z faktu, że najlepsze podmiejskie lokalizacje charakteryzują się dosyć gęstą zabudową. Wówczas domy stawiane są w minimalnych dozwolonych odległościach co może doprowadzić do nadmiernego zasłonięcia działki i niedoświetlania wnętrza budynku. Jako inne minusy mieszkania na działce blisko miasta często wymienia się również m.in. gorszą jakość powietrza czy wyższy poziom hałasu. To zależy jednak od okolicy.

Zakup działki budowlanej na wsi: zalety i wady

Działki na sprzedaż z dala od miasta cieszą się największym zainteresowaniem osób, które planują budowę domu w perspektywie kilku lat oraz tych, których styl życia nie zobowiązuje do codziennej obecności w mieście. Znalezienie wymarzonej działki na wsi przede wszystkim daje duże możliwości w kwestiach wyboru: powierzchni, linii zabudowy czy okolicy. Czyste powietrze i bezpośredni dostęp do terenów zielonych również stanowią ważny argument dla tych, którzy mają dosyć życia w miejskim zgiełku.

Działki pod budowę domu oddalone od granic miasta o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów potrafią być kilka razy tańsze od tych zlokalizowanych blisko metropolii. To duży plus, z którego może jednak wynikać szereg minusów. Decydując się na zakup działki w miejscach, gdzie w pobliżu nie ma jeszcze żadnych zabudowań trzeba liczyć się z tym, że nieruchomość nie jest uzbrojona. Oprócz doprowadzenia prądu i gazu, często konieczna jest budowa studni i kanalizacji. Dostarczenie mediów do działki leży po stronie kupującego i wiąże się ze sporymi wydatkami. Z dodatkowymi kosztami musimy się liczyć także w przypadku konieczności utwardzenia drogi dojazdowej.

Zanim dokona się zakupu działki na tzw. odludziu, koniecznie trzeba zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (o ile taki istnieje). Dzięki niemu można sprawdzić nie tylko przeznaczenie interesującej nas nieruchomości, ale również tych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Dzięki temu można uniknąć w przyszłości rozczarowań.

Jedno jest pewne, mimo wad działki zlokalizowanej dalej od miasta, warto zainwestować w jej zakup. Jak możemy zaobserwować szybki rozwój infrastruktury, nowe połączenia komunikacyjne, tendencja do „wychodzenia z miast” sprawią, że w perspektywie kilku lat z pewnością nasza działka zdecydowanie zyska na atrakcyjności.