Blog

Zakup działki: jakie opłaty towarzyszą transakcji?

22/11/2018

Znalezienie wymarzonej działki pod budowę domu, to tylko jeden z wielu kroków, jakie należy wykonać w kierunku jej kupna. Tak duża transakcja wiąże się ze znajomością przepisów oraz obowiązkami spoczywającymi na kupujących. Może okazać się to dużym problemem w przypadku osób, które decydują się na działanie na „własną rękę“, nie korzystając z pomocy specjalistów.

Kupno działki oznacza koszty. Już na etapie poszukiwań i przeglądania ofert działek budowlanych na sprzedaż warto szczególną uwagę zwrócić na budżet. Zakładane widełki na ten cel powinny uwzględniać nie tylko cenę działki, ale również dodatkowe wydatki związane z jej formalnym pozyskaniem.

Zakup działki: opłaty notarialne, czyli za co trzeba zapłacić?

Brak doświadczenia w zakupie nieruchomości często jest powodem rozczarowań i problemów. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia dobrze jest mieć świadomość tego, jakie dodatkowe koszty (poza ceną działki) należy brać pod uwagę decydując się na transakcję. Niezależnie od tego, czy korzysta się z pomocy biura nieruchomości czy kupuje grunt bez pośredników należy uwzględnić poniższe, szacowne koszty.

Zakup działki – opłaty:

  • podatek od czynności cywilnoprawnych – wynosi on 2 % od wartości działki,
  • transakcja notarialna – w tym przypadku maksymalne kwoty mogą wynieść: powyżej 10 tys. zł do 30 tys. zł – 310 zł i 2 procent od nadwyżki powyżej 10 tys. zł, powyżej 30 tys. zł do 60 tys. zł – 710 zł i 1 procent od nadwyżki powyżej 30 tys. zł, powyżej 60 tys. zł do 1000 tys. – 1110 zł i 0,4 procenta od nadwyżki powyżej 60 tys. zł,
  • VAT od taksy notarialnej – w wysokości 23 %,
  • odpis aktu notarialnego – ok. 6 zł od każdej rozpoczętej strony,
  • opłata sądowa za założenie księgi wieczystej – 60 zł,
  • opłata sądowa za wniosek o wpis w księdze wieczystej – 200 zł.

Ponadto opłata za wniosek o wykreślenie wpisu (np. wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej) wynosi 100 zł. Wszystkie wymienione opłaty uiszcza się w kancelarii notarialnej. Zadaniem notariusza jest zgłoszenie wszystkich informacji do właściwego terytorialnie sądu oraz zapłacenie za czynności cywilnoprawne.

W przypadku korzystania przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości z usług biura nieruchomości, do naszych wydatków doliczyć należy koszt usługi pośrednictwa. O tym dlaczego warto zdecydować się na zakup działki budowlanej przy pomocy specjalistów pisaliśmy w tym artykule.

Kupno działki – koszty: czy wszystkie musi pokryć kupujący?

Potencjalni nabywcy nieruchomości zazwyczaj szukają możliwości oszczędzenia. Poza samą negocjacją ceny działki często pada pytanie o to, czy wszystkie opłaty związane z transakcją musi pokryć kupujący? Jeżeli strony nie ustaliły inaczej, to za wszystkie wymienione koszty płaci nabywca. Istnieje jednak możliwość uzgodnienia ze sprzedającym, że to on uiści opłaty za taksę notarialną lub podatek.