Blog

Zakup działki przez biuro nieruchomości. Dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie?

25/02/2019

Osoby mające w planach zakup działki często w pierwszej kolejności zastanawiają się nad sposobem w jaki to zrobić. Do wyboru są dwie główne opcje – kupno na „własną rękę“ lub zakup działki przez biuro nieruchomości. Oba rozwiązania mają swoje plusy, ale w przypadku drugiego rozwiązania jest ich znacznie więcej. Głównym argumentem przemawiającym za rozpoczęcie współpracy z biurem, będącym pośrednikiem w obrocie nieruchomościami są kwestie związane z bezpieczeństwem transakcji.

Zakup działki budowlanej czy jakiejkolwiek innej w większości przypadków jest jedną z najważniejszych życiowych decyzji. Z racji tego, że wiąże się ze sporym wydatkiem, kupujący musi mieć pewność, że jego pieniądze są inwestowany w pewny grunt.

Zalety współpracy z biurem nieruchomości

Czy warto skorzystać z biura nieruchomości w przypadku poszukiwania działki?“ – tego rodzaju pytań nie brakuje na różnorakich forach internetowych o tematyce nieruchomości. Już samo zainteresowanie tą kwestią pokazuje, że potencjalni nabywcy mogą mieć pewne obawy przed poszukiwaniem i zakupem działki na „własną rękę“. Niniejszy artykuł powstał jednak nie w celu znalezienia odpowiedzi na pytanie „czy warto?“, ale „dlaczego warto?“. Jako biuro nieruchomości w Lublinie o ugruntowanej pozycji chcemy przedstawić korzyści, jakie wynikają ze współpracy z biurem nieruchomości. Należą do nich:

  • bezpieczeństwo – kwestie formalne w przypadku zakupu działki bywają złożone i skomplikowane. W niektórych przypadkach formalności jest tak dużo, że przerażają one potencjalnego nabywcę. Im więcej “papierologii”, tym bowiem większe ryzyko pod względem bezpieczeństwa transakcji. Biuro nieruchomości jako pośrednik w transakcji, we własnym interesie musi sprawdzić stan prawny. Wszelkie nieprawidłowości mogłyby odbić się negatywnie na finansach biura oraz jego wizerunku. Nie należy również zapominać, że każde biuro nieruchomości musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem,
  • oszczędność czasu – zakup działki jest na tyle ważną i złożoną kwestią, że wymaga pełnego poświęcenia. Poszukując nieruchomości samemu trzeba liczyć się z tym, że może to trwać bardzo długo. Ewentualne zawarcie transakcji również wiąże się z koniecznością poświęcenia czasu. Wybierając dobre biuro nieruchomości plusem są wyselekcjonowane oferty nieruchomości, których ceny są urealnione,
  • mniejszy stres – o ile samo poszukiwanie nieruchomości raczej nie wiąże się ze stresem, o tyle rozpoczęcie negocjacji ze sprzedającym czy załatwianie niezbędnych dokumentów już tak. Dzięki współpracy z biurem nieruchomości można uniknąć stresu, ponieważ większość spraw załatwia za klienta agent.

Jak widać, korzyści wynikające ze współpracy z biurem nieruchomości są istotne. Wiele osób nie jest pewnych, czy się na nią zdecydować ze względu na to, że wiąże się to z dodatkowym wydatkiem. Wydaje się jednak, że korzyści współpracy są na tyle duże, że wynagrodzenie dla pośrednika nie powinno zniechęcać potencjalnych kupujących. Często niewielka w skali inwestycji oszczędność może wiązać się z większymi problemami.

Pośrednik nieruchomości Lublin: jak go wybrać?

Na rynku lubelskim nie brakuje mniejszych i większych biur nieruchomości, świadczących usługi na różnym poziomie. Poszukując dobrego biura nieruchomości warto kierować się kilkoma czynnikami. Takimi jak:

  • opinie na temat firmy w internecie – wielu klientów zostawia opinie na temat współpracy na różnego rodzaju profilach firmowych. Warto się z nimi zapoznać i mieć jednocześnie świadomość, że najwyższa możliwa ocena nie zawsze przekłada się na jakość świadczonych usług. Firmy mogą dbać o tzw. „dobry PR“ i kupować pozytywne opinie, by być bardziej wiarygodnymi dla nowych klientów. Trzeba zwracać uwagę, czy wystawiane opinie nie są pisane w podobnym charakterze. Podejrzanie wyglądają również profile z samymi pozytywnymi komentarzami. Nawet najlepszym firmom trudno o 100-procentową satysfakcję klientów,
  • wpis do Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN – każdy pośrednik nieruchomości powinien widnieć w tym rejestrze. Warto zweryfikować czy właściciel/współwłaściciel biura nieruchomości się tam znajduje,
  • certyfikat Rzetelna Firma – program Rzetelna Firma ma na celu potwierdzenie uczciwości, terminowości i wiarygodności firm. Certyfikat może posiadać firma, która nie widnieje Krajowym Rejestrze Długów.