Blog

Usunięcie słupów energetycznych – jak to zrobić i czy zawsze jest to możliwe?

15/08/2018

Jak usunąć słup energetyczny z działki? Tego typu pytania często zadają właściciele nieruchomości, którzy chcieliby pozbyć się przeszkadzających słupów, ale nie wiedzą jakie mają na to szanse i gdzie zgłosić się z tym problemem. Kwestie słupów energetycznych postawionych na prywatnych posesjach to problem dosyć powszechny, ale nie zawsze daje się go rozwiązać. Aby dowiedzieć się, jakie ma się na to szanse, trzeba przeprowadzić dokładną analizę stanu faktycznego i prawnego nieruchomości.

Wszystkie sprawy dotyczące słupów energetycznych na działkach należy rozpatrywać indywidualnie, podobnie jak koszty związane z ich usunięciem. Jedne przypadki będą mniej, a inne bardziej złożone i dlatego nie ma jednej sprawdzonej recepty. Należy pamiętać, że całkowita likwidacja słupa czy słupów z działki może być trudna do wyegzekwowania w zakładzie energetycznym.

Jak usunąć słup energetyczny: krok po kroku

Aby w ogóle mieć podstawy do ubiegania się o  to, by firma do której należą słupy usunęła je z prywatnej posesji, trzeba mieć pewność, że w przeszłości nie była wydana zgoda na ich posadowienie. W pierwszej kolejności musimy ustalić czy urządzenie zostało postawione w tym miejscu legalnie. Aby się tego dowiedzieć należy sprawdzić  księgę wieczystą – tutaj znajdziemy informację na temat ewentualnego ustanowienia służebności na rzecz konkretnego zakładu oraz przejrzeć Geodezyjną Ewidencję Sieci Uzbrojenia Terenu – stąd dowiemy się także jaki podmiot włada siecią energetyczną.

Jeśli nie ma śladu po formalnym przekazaniu działki pod lokalizację obiektu, możemy dochodzić odszkodowania od zakładu, żądać przeprowadzenia kabla pod ziemią oraz ubiegać się przebudowy urządzeń, ich usunięcia lub przesunięcia poza obręb działki.

Kluczową kwestią wydaje się data wybudowania słupa. Zakłada się, że w przypadku tych, które stoją powyżej 30 lat szanse na jakiekolwiek roszczenia wobec zakładu są niewielkie. Wszystko przez tzw. zasiedzenie. W praktyce chodzi o czas korzystania z terenu, na którym stoi słup, przez firmę będącą jego właścicielem. Jeżeli obiekt stoi na naszej działce ponad trzy dekady, to przedsiębiorstwo może ubiegać się o stwierdzenie zasiedzenia służebności gruntowej, a to praktycznie zminimalizuje do zera szanse na rozwiązanie sprawy po myśli właściciela działki.

Nie zawsze tak jednak jest i dlatego warto złożyć podanie o usunięcie słupa energetycznego do danego przedsiębiorstwa. Mapy linii energetycznych wraz z informacjami na temat tego do jakich firm nalezą, można znaleźć w internecie. W podaniu oprócz lokalizacji słupa tj. wskazania numeru geodezyjnego działki, powinna znaleźć się informacja że zakład nie posiada tytułu prawnego do korzystania z przedmiotowej nieruchomości, ograniczenia wynikające z lokalizacji obiektu (brak możliwości budowy domu czy zjazdu) oraz zaniżenie wartości gruntu.

Stanowisko przedsiębiorstw jest dość stanowcze. Trzeba liczyć się z tym, że nie uda się porozumieć w kwestii usunięcia słupa na koszt przedsiębiorstwa. Wówczas możemy działać na własną rękę. Pierwszym krokiem jest kontakt z firmą specjalizującą się w kwestiach energetycznych. Listę firm bez problemu znajdziemy w internecie. Firma, po przeprowadzeniu wizji lokalnej na miejscu, dokona wyceny. Koszty zależą m.in. od długości kabla energetycznego. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku do zakładu energetycznego, określającego zakres prac. Jeśli dopisze nam szczęście to zakład zgodzi się na proponowane przez nas rozwiązanie, ale koszt usunięcia lub przesunięcia słupa energetycznego będzie całkowicie stanie po stronie właściciela działki.

Coraz częściej zakłady energetyczne prowadzą zorganizowanie działania usuwania słupów i „wkopania kabli w ziemię”– wystarczy napisać, zadzwonić i popytać. Być może obejmą one naszą nieruchomość. Pewnie nie pozbędziemy się słupa od razu, ale prędzej czy później, przyjdzie i na niego pora.

Odszkodowania za słupy energetyczne na posesji: jakie szanse?

Właściciele działek, mogą również rozważyć ubieganie się o odszkodowanie z tytułu posadowionych bezprawnie słupów. Do przedsiębiorstwa zarządzającego przeszkodą można skierować wezwanie o ustanowienie służebności przesyłu i wypłacenie wynagrodzenia za bezumowne wykorzystanie działki. Odszkodowania za słupy są wypłacane jednorazowo, a kwotę o którą możemy się ubiegać należy ustalić u rzeczoznawcy. Odmowa wypłaty odszkodowania jest równoznaczna z przejściem na drogę sądową. Na taki krok powinni decydować się jednak ci, którzy mają czas i mocne argumenty przemawiające za tym, że takie odszkodowanie im się należy.