Blog

Najlepsze gminy na Lubelszczyźnie, czyli gdzie warto szukać działki pod budowę domu?

14/03/2023

Poszukiwania wymarzonej działki budowlanej zazwyczaj wiążą się z poświęconym czasem i rozważaniem różnych lokalizacji. Jeśli chodzi o działki budowlane w okolicach Lublina, to potencjalni kupujący mogą mieć spory ból głowy. Ciekawych i atrakcyjnych miejsc w okolicy stolicy województwa lubelskiego jest bowiem wiele. W tym artykule podpowiadamy, które miejscowości w poszczególnych gminach warto rozważyć, poszukując gruntu budowlanego. Pomocne mogą okazać się również wyniki organizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej – Regionalny Ośrodek w Lublinie we współpracy z Urzędem Statystycznym w Lublinie, Rankingu Gmin Lubelszczyzny za 2022 rok.

Z tego artykułu dowiesz się:

– w których gminach ościennych Lublina warto szukać działek budowlanych;
– które gminy wypadły najlepiej w Rankingu Gmin Lubelszczyzny w 2022 roku;
– czym kierować się przy szukaniu działki pod budowę domu poza miastem.

Na co zwrócić uwagę szukając działki budowlanej poza miastem?

Decyzja o zakupie działki budowlanej poza miastem może wynikać z kilku różnych powodów. Najczęściej są nimi niższe ceny w porównaniu z tymi, które obowiązują w miastach oraz chęć „ucieczki” od miejskiego zgiełku. Niezależnie od powodów, osoby rozglądające się za gruntem ulokowanym na wsi, powinny pamiętać o kilku ważnych kwestiach, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Można wymienić tutaj:

  • sprawdzenie Miejscowego Plan Zagospodarowania Przestrzennego (o ile taki istnieje) – informacje zawarte w MPZP są źródłem cennej wiedzy dotyczącej tego, co w krótszej lub dłuższej przyszłości może powstać w pobliżu interesującej nas działki. MPZP trzeba również sprawdzić dlatego, że w oparciu o jego zapisy należy wybrać lub stworzyć projekt domu;
  • sprawdzenie uzbrojenia działki – dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej, kanalizacyjnej i wodociągowej jest jedną z najważniejszych kwestii związanych z wyborem gruntu i późniejszą budową domu. Koniecznie trzeba zatem sprawdzić, jak w danej okolicy wygląda sytuacja;
  • sprawdzenie rodzaju gruntu – można to zrobić w ewidencji gruntów i budynków. Tam można uzyskać informacje m.in. na temat klasy gleby. Jest to o tyle ważne, że może mieć wpływ przy planowaniu ewentualnego podpiwniczenia czy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Poza powyższymi kwestiami, trzeba pamiętać także o weryfikacji stanu prawnego działki. Dokładne sprawdzenie księgi wieczystej zawsze powinno stanowić podstawową czynność przed zakupem każdej nieruchomości. Szczegółowo o tym, co sprawdzić i na co zwrócić uwagę przed zakupem działki pisaliśmy w tym artykule.

Gmina Jastków, Konopnica, Głusk, Niemce – gdzie ciekawe oferty działek budowlanych?

Patrząc z perspektywy osób mieszkających i pracujących w Lublinie, ale noszących się z zamiarem wyprowadzki poza nasze miasto wojewódzkie, najbardziej pożądanymi lokalizacjami powinny być gminy ościenne Lublina. Miejscowości znajdujące się w tychże gminach cieszą się bardzo zainteresowaniem i naprawdę wiele osób decyduje się na zamieszkanie w nich. Potwierdzeniem tego jest chociażby fakt, że liczba mieszkańców w gminach ościennych Lublina znacząco wzrosła. Zdecydowanie najwięcej mieszkańców zyskała gmina Głusk, gdyż w tym przypadku jest to wzrost o ponad 50% na przestrzeni 10 lat (lata 2011-2021; w oparciu o dane z Narodowych Spisów Powszechnych).

Zakup działki i wybudowanie domu i późniejsze zamieszkanie w danej miejscowości na terenie jednej z gmin ościennych Lublina może stanowić dobrą równowagę między spokojem charakterystycznym dla wsi a dogodnym dostępem do wszelkich udogodnień zlokalizowanych w Lublinie. Jeśli poszukujesz atrakcyjnego gruntu budowlanego w pobliżu stolicy województwa lubelskiego, to dobra wiadomość jest taka, że ciekawych ofert nie brakuje. Wiele interesujących działek jest dostępnych w takich gminach, jak: Głusk, Jastków, Niemce, Konopnica czy Niedrzwica Duża. Aktualne oferty możesz sprawdzić w naszej bazie nieruchomości.

Ranking Gmin Lubelszczyzny 2022: które gminy zajęły najwyższe lokaty?

Zanim napiszemy o gminach, które w ostatniej edycji Rankingu Gmin Lubelszczyzny okazały się najlepsze, przybliżymy w skrócie czym w ogóle ten ranking jest, co ma na celu, jak jest prowadzony oraz co wpływa na obliczanie wskaźnika rankingowego, będącego wyznacznikiem najlepszych gmin w województwie. Organizatorem Rankingu Gmin Lubelszczyzny jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Regionalny Ośrodek w Lublinie we współpracy z Urzędem Statystycznym w Lublinie. Jeśli chodzi o samą ideę tego przedsięwzięcia, to jest nią wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie naszego województwa. Jak czytamy na oficjalnej stronie rankingu: „Ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa lubelskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu”.

Zestawienie w Rankingu Gmin Lubelszczyzny jest tworzone na podstawie syntetycznego wskaźnika rankingowego. Zostaje on wyliczony na podstawie 16 różnych wskaźników, takich jak np. średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca, wydatki bieżące budżetów gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca, saldo migracji ludności, odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej czy wydatki bieżące budżetów gmin na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym. Pełną listę wskaźników wraz z okresami branymi pod uwagę w przypadku rankingu w 2022 roku można znaleźć na stronie FRDL Regionalny Ośrodek w Lublinie.

Ranking Gmin Lubelszczyzny został podzielony na kilka kategorii: gmin wiejskich, gmin miejsko-wiejskich, gmin miejskich oraz Liderzy Powiatów. W pierwszym z wymienionych zestawień wygrała gmina Puchaczów, a za nią znalazły się gmina Wisznice i gmina Głusk. W kategorii gmin wiejsko-miejskich pierwsza trójka prezentuje się następująco: gm. Ryki, gm. Nałęczów, gm. Piaski. Jeśli chodzi natomiast o kategorię gmin miejskich, to na czele było miasto Świdnik, dalej Tomaszów Lubelski i Puławy.