Blog

Jak zmieniały się ceny działek budowlanych na Lubelszczyźnie w ostatnich miesiącach?

15/02/2023

Przełom roku jest dobrym okresem na podsumowania i zestawienia. Dlatego też postanowiliśmy przygotować artykuł, w którym skupiliśmy się na tym, jak w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku zmieniały się średnie ceny transakcyjne działek budowlanych w województwie lubelskim. W porównaniu do wielu innych województw, na Lubelszczyźnie obyło się bez dużych wahań. Zgodnie z przewidywaniami, średnie ceny były wyższe niż w analogicznych okresach poprzedniego roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

– jak zmieniały się ceny transakcyjne działek budowlanych na Lubelszczyźnie w 2022 roku;
– jak ceny działek na Lubelszczyźnie prezentują się na tle innych województw;
– w których województwach działki są najtańsze, a w których najdroższe.

Ceny działek budowlanych – Lubelszczyzna: jak prezentowały się w poszczególnych kwartałach 2022 r.?

Jeszcze niedawno średnie ceny transakcyjne działek budowlanych w Polsce były rekordowo wysokie. Wygląda jednak na to, że okres wyśrubowanych stawek mamy już za sobą. Na to mogą wskazywać m.in. dane prezentowane przez serwis bankier.pl, dotyczące średnich stawek transakcyjnych za grunty przeznaczone pod budowę. W trzecim kwartale 2022 roku zanotowano spadek cen, którego – co ważne – nie można usprawiedliwić sezonowością, ponieważ w poprzednich latach trzeci kwartał niemalże słynął z podwyżek średnich cen transakcyjnych. Aby mieć obraz tego, jak zmieniały się ceny na przestrzeni kilku miesięcy, sprawdziliśmy i porównaliśmy dane opublikowane za pierwszy, drugi i trzeci kwartał 2022 r.

Z racji tego, że nas najbardziej interesuje Lubelszczyzna, pod uwagę wzięliśmy właśnie stawki dla tego województwa. I tak w pierwszym kwartale ubiegłego roku średnia cena transakcyjna za m2 działki budowlanej wynosiła 93 zł, w drugim kwartale 94 zł, by w kolejnym powrócić do stawki 93zł/m2. Jak więc widać, wahania cen w naszym województwie były minimalne. W tym miejscu warto jednak podkreślić zmianę wysokości stawek w stosunku rok do roku. W porównaniu do trzeciego kwartału 2021 roku, ceny transakcyjne w analogicznym okresie 2022 roku były o 4,3% wyższe.

W raporcie opublikowanym na łamach bankier.pl oddzielne miejsce poświęcono danym dla największych polskich miast. Jeśli chodzi o Lublin, to w pierwszym kwartale 2022 roku średnia stawka transakcyjna za grunt budowlany wynosiła 326 zł, a w trzecim już 319 zł. W zestawieniu podano też ceny dla takich miast jak: Warszawa, Poznań, Łódź, Wrocław, Kraków, Gdańsk i Olsztyn. Spośród tego grona najniższa średnia cena transakcyjna działek budowlanych w trzecim kwartale była w Lublinie (319 zł/m2), a najwyższa w Warszawie (750 zł/m2).

Ceny działek na Lubelszczyźnie w porównaniu z innymi województwami

Województw, w których średnie stawki transakcyjne działek budowlanych mają wartości dwucyfrowe za m2 jest coraz mniej. Jak już wspomnieliśmy, Lubelszczyzna akurat zalicza się do tego grona (93 zł/m2 – III kw. 2022 r.). Spośród siedmiu pozostałych województw, które znalazły się w zestawieniu, sytuacja taka ma miejsce jeszcze w tylko dwóch: łódzkim (95 zł/m2) i warmińsko-mazurskim (88 zł/m2). Zdecydowanie najwyższe stawki w trzecim kwartale – co jednak nie powinno dziwić – obowiązywały w Małopolsce (144 zł/m2) i na Mazowszu (142 zł/m2). To jednak nie w tych województwach odnotowano największy wzrost w stosunku rok do roku. W Wielkopolsce średnia cena transakcyjna za m2 w trzecim kwartale tego roku wyniosła 123 zł i była wyższa aż o 13,8% niż w trzecim kwartale roku 2021.

Osobom poszukującym działek budowlanych w Lublinie i okolicach przypominamy, że w naszej ofercie posiadamy wiele atrakcyjnych nieruchomości gruntowych. Wszystkie można znaleźć w naszej bazie nieruchomości przy pomocy intuicyjnej wyszukiwarki.