Blog

Wąskie działki budowlane. Czy warto rozważyć zakup takiej nieruchomości?

03/11/2018

Każdy kto poszukuje działki budowlanej marzy o tym, aby spełniała nasze oczekiwania oraz dawała wiele możliwości zagospodarowania terenu. Takie nieruchomości – szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach – wiążą się jednak z wydatkiem, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Wszyscy ci, którym szczególnie zależy na dobrej lokalizacji powinni brać pod uwagę zakup wąskiej działki. Wbrew pozorom takie rozwiązanie może okazać się dobrym wyborem, ponieważ obowiązujące przepisy są mniej rygorystyczne dla działek o szerokości poniżej 16 metrów aniżeli dla tych większych.

Oferty wąskich działek budowlanych na sprzedaż najczęściej można spotkać w dużych miastach i jego bezpośredniej okolicy. W takich lokalizacjach grunty pod budowę domu są najdroższe. Jeśli jednak działka jest mała, a cena za m2 nie jest zaporowa, to wiele rodzin może rozważyć jej zakup.

Wąska działka, a prawo budowlane

O wąskiej działce budowlanej mówimy wtedy, kiedy jej szerokość nie przekracza 16 metrów. Jest to o tyle ważne, że właśnie taka szerokość działki została określona w Prawie Budowlanym. W przepisach kluczowe jest określenie dopuszczalnej odległości położenia budynku względem sąsiedniej działki. Od stycznia 2018 roku lokalizacja budynku na granicy działki albo w odległości 1,5 metra od granicy jest możliwa tylko wtedy, kiedy pozwala na to Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Trzeba jednak zauważyć, że nie jest tak w każdym przypadku. Sytuacja zmienia się, kiedy właściciel chce ulokować okna i/lub drzwi w stronę innej działki budowlanej. Wówczas konieczne jest staranie się o zgodę na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Po jej uzyskaniu inwestor będzie mógł postawić budynek w odległości 1,5 metra od granicy posesji.

Wąska działka: czy warto kupić? 

Nie da się ukryć, że wąska działka budowlana w znacznym stopniu ogranicza wybór projektu domu oraz posadowienia innych budynków m.in. garażu. Osoby rozważające zakup tego typu działki powinny przygotować się na to, że konieczne będzie rozwiązanie problematycznych kwestii ulokowania wejścia do domu i wjazdu do garażu. W przypadku „normalnych” działek zazwyczaj wejście i wjazd na dłuższej ścianie znajdującej się frontem do parceli. Na wąskich nieruchomościach jest to niemożliwe.

Jeśli chodzi o plusy wąskich działek, to za najważniejszym wydają się być atrakcyjne ceny w porównaniu do szerszych działek w tej samej okolicy. Ponadto wąskie działki można znaleźć w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach. Szczególne znaczenie ma to w przypadku osób czynnych zawodowo, które regularnie dojeżdżają do pracy w centrum miasta.

Lista minusów wąskich działek budowlanych jest nieco dłuższa niż lista plusów. Można zaliczyć do nich:

  • niewielka odległość od sąsiadów,
  • utrudnione ulokowanie wejścia do domu,
  • utrudnione ulokowanie wjazdu do garażu,
  • małe pole manewru w kwestii zaaranżowania ogrodu.

Decyzja o zakupie wąskiej nieruchomości powinna być przemyślana i dopasowana do indywidualnych potrzeb. Mimo, że tego typu działki wiążą się z wieloma ograniczeniami, to jednak często w pełni zaspokajają potrzeby kupujących. Zwłaszcza, że dobre pracownie projektowe potrafią znaleźć wiele ciekawych rozwiązań nawet dla nietypowych działek.